Möteshelg: Ge det vidare

Publicerat 2023-09-04

Missionskyrkan och Allianskyrkan i Vetlanda bjuder in till en gemensam möteshelg med Egil Svartdahl, 6-8 oktober

Egil SvartdahlEgil är pastor, föredragshållare och programledare i norsk tv, känd för sitt unika sätt att blanda humor och allvar. Under helgen kommer han att dela med sig av sina erfarenheter av att leda församlingar som består av människor i alla åldrar. Han säger att en av de största utmaningarna har varit att hantera spänningarna som finns mellan olika generationer men också att hans kärlek till och tro på flergenerationsförsamlingen är större än någonsin.

Fredag 6/10
19.00 Gudstjänst i Missionskyrkan. Servering.

Lördag 7/10
09.00–11.00 Seminarium med frukostfralla i Allianskyrkan. 60 kr, ingen anmälan.
18.00 Gudstjänst i Allianskyrkan. Servering.

Söndag 8/10
10.00 Gudstjänst i Missionskyrkan. Söndagsskola, Vetlanda ungdomskör. Kyrkkaffe.

Hjärtan och ett snöre

Möteshelgen arrangeras av
Vetlanda Missionskyrka, Vetlanda Allianskyrka och studieförbundet Bilda