Krafttag för internationell mission

Publicerat 2019-11-22

Söndagen den första advent startar Equmeniakyrkans internationella insamling som i år fokuserar på internationellt arbete. Fram till den 31 januari 2020 ber vi för och samlar in pengar till Equmeniakyrkans mission i nästan trettio länder. Jesus sade: ”Såsom Fadern har sänt mig sänder jag er.” Välkommen att vara med.

De pengar som kommer in blir till hjälp för förföljda kristna i Centralasien, till sjukhus i Kongos regnskogar, till fattiga områden i Indien – eller kanske precis där vi är och där hjälp och mission också behövs. Genom insamlingen får vi möjlighet att dela ett evangelium som befriar, räddar och upprättar. Tack för ditt bidrag. Varje gåva spelar roll!

Så ger du en gåva

Swish: 900 32 86 skriv ”Gåva” i meddelandetexten.

Plusgiro: Sätt in din gåva på pg 90 03 28-6

Insaling 2019